Založ si blog

Senzačné správy športovci! Slováci proti rezňom! MMA ďalej ako v Amerike, IFBB viac ako rodina, šport a nie pivo! Vločky v zľave!

Ajkeď som (možno) profesionál v inom odbore, moje dlhoročné športové aktivity a ich zrejme už večné sledovanie…áno podnet na ďalší článok po dlhšej dobe.

Už som asi dosť starý na to aby som „hejtoval“ ale semtam sa raz za čas niekto ozvať musí že: „heeeej od tiaľ potiaľ“.

Začínal som so športom na petržalskom sídlisku v čase, keď okolo nás cestou do školy vybuchovali autá, keď sa strielalo za bieleho dňa do dnes v nedobrom svetle preslávených osôb. Hokejbal. To bola športová modla pre všetkých nás, ktorí sme vyrastali medzi panelákmi. Rodičia nemali peniaze na skutočnú hokejovú výstroj, jedli sme chleba, slaninu a nikto nemal nadváhu….takmer. Neboli žiadni mudrlanti a už vôbec nie fitness tréneri, jediné kluby ktoré ponúkali kontaktné športy boli IPPON Karate Klub pod vedením dnes už legendárneho Rasťa Mráza, ktorý z vtedajších svojích tisícok zverencov dotiahol len pár až do dnešku a Japonska. Judo, Box v Rom Klube a v ŠKP, alebo ZK Dunajplavba. Kulturistiku sme poznali len z časopisov, plagát Ivana Kujana visel hádam v každej „posilke“ vlastnoručne postavenej v bývalých kočikárňach v petržalských vchodoch. Zdvíhali sme kotúče, ktoré nám vyrezali na mieru vo Ferone.

Ďalšie riadky v žiadnom prípade niesú o znevážení spomínaných osôb, urážkach, alebo už spomenutom „hejte“. Ľudí ktorých drzo spemeniem si úprimne vážim. Čo je predmetom článku je neúprimný pedestal a zabudnutá prapodstata toho prečo niekto buduje športové kruhy a zároveň prečo to za krátko mamon zničí, rovnako ako aj výhra kvantity nad kvalitou.

Prešlo 20 rokov a mládež v nákupných centrách chodí ovešaná oblečením bojovníkov, podozrivo nenávistne monitorujú okolie a vkútku duše dúfajú že z nich ide strach. Keď som videl otvárací OKTAGON 1 hovorím si: „tu sú skutočne ľudia čo sa snažia zviditeľniť tak náročný šport, ktorý je u nás v spoločnosti len na ceste k popularite“ …. je to risk. Zároveň jednoduchosť k sledovaniu zápasov UFC posunula mládež ďalej, chce byť súčasťou. Na začiatku milénia tu však boli dnes už mohykáni, ktorí ani len netušili ako krásne sa tento šport posunie medzi verejnosť. Napríklad Ilja Škondrič, Atilla Végh alebo Ivan Buchinger či Kamil Cibinski a Slavomir Molnár v roku 2003 asi len ťažko tušili aké podmienky budú mať mladí dnes. Sú to ľudia ktorí si zaslúžia obrovský rešpekt a áno po rokoch „ground´n´pound“ do tváre a tržným ranám si zaslúžia dnes z toho profit – ak zotrvali a zotrvajú či už ako len tréneri. Čo ma na druhej strane udivuje, že na mnohých z nich si dnes ľudia stavajú obrovskú kampaň, alebo sa priživujú na ich až dnešnej sláve. Mimoriadne populárny interpret Rytmus venuje svoj song Atillovi čo je krásne, jeho opasok Bellatoru je ale už bezmála 6 rokov starý (čím ho neznevažujem) a vtedy myslím ani len Rytmus netušil čo je Bellator. Kde boli vtedy všetci tí? Prečo nezožali slávu jeho tréneri, prečo nezožali slávu zápasníci z Nitry alebo Dunajplavby? Prečo je vďaka bojovým športom populárnejší adolescentský raper zo Šale viac ako Roman Kollár či Andrej Fašánek? Rytmus si doslova zakúpil kamarátsvo s týmito športovacmi jednak preto že MMA nielen vďaka Connorovi Mcgregorovi zažíva obrovský boom, ale aj preto, že je to proste drsné a „nebezpečne gangsterské“ poznať sa s fightermi. Tak ako mal v klipe Mercedesi G s chlapcami v maskáčoch. Tí už sú usedení a teraz je v kurze „iný druh drsnoty“ Čo keby Atilla nevyhral opasok Bellatoru? Čo keby bol majster v Jude a naďalej brigádoval v Rakúsku? Som presvedčený, že by bol rovnako dobrosrdečný a odhodlaný športovec ako dnes. Ale o tom že by s ním Rytmus chodil na autosálóny? Tomu je môžné len ťažko uveriť. Na aktivitách skutočných športovcov si postavili slávu pop-stars, ktorý sa do týchto kruhov začlenili pred rokom.

 

Chápem, že šport potrebuje promo, reklamu, sledovanosť, a teda finančnú podporu. Hlavne keď je veľmi najivné veriť že sa zoskupenia dočkajú podpory zo strany štátu. Ale UFC čakalo na svoj „moneyfight“ 25 rokov. A u nás? Po vytiahnutí MMA na svetlo verejnosti tu bude v XFN organizácii predvádzať svoju ročnú skúsenosť s boxom sám Rytmus. Do ktorej aj finančne vstúpil. Je samozrejmé že to tomu športu pomôže, ale to isté by sa stalo keby do organizácie vstúpil aj Miro Noga. Ale kde je úcta a prapodstata? A čo je horšie Projekt X Peter Benko proti nejakému kaderníkovi. Ľudia, nič proti týmto ľuďom. Každého vec. Ale je to správny smer pán Novotný a pán Neruda? Teraz nie v zlom. Nieje to trošku neúcta ku skutočným bojovníkom posielať do klietky kaderníka s „podnikateľom“? Opakujem chápem promo, chápem to, že šport potrebuje sledovanosť a finančnú podporu, ale nieje toto trošku disrešpekt ku prapodstate tohoto športu? Veď to nieje módna prehliadka. Tu sú chlapci, ktorí čakajú na svoju príležitosť od čias, kedy si za tvrdú brigádu kúpili svoje prvé chrániče na holene. Je toto správny smer? Nesvrbia vás chrbtové kosti z týchto kamarátstiev ze peniaze? Áno aj vďaka Peťovi Benkovi máte Gym (dnes už dva) aký máte…toto všetko chápem. Ale keď vidím čo za intergalaktický výsmech tomuto športu predvádza Laki Royal v blogoch Projekt X, je mi ľúto všetkých tých chlapcov ktorí denno denne makajú v gymoch, do akého svetla sa vsúva šport ktorému sa venujú roky.

Gábor Boráros (Respect) vyhrá zápas a prvý kto beží do klietky s uterákom je Peter Benko??? Sám by mal mať úctu a s rešpektom sedieť v úzadí. A to že su kamaráti je ok. Opakujem, nič proti týmto ľuďom ako osobám. Ale zdá sa Vám to normálne? Bežal by tam ten Peter Benko aj keby BENALEX nepodporoval OFA Club? Bol by vôbec súčasťou Projekt X? Koľko stojí kamarátstvo??? Tento šport ešte ani zďaľeka nezožal svoju najvyššiu slávu a už sa znevažuje jeho prapodstata a znehodnocujú skutočni bojovníci – športovci. Ak sa mýlim opravte ma, ale bol som rovnako aj na poslednej časti Oktagon v Steel Arene v Košíciach a už to tam začínalo vyzerať ako na HC Slovan po rekonštrukcii štadíona. 90 percent osadenstva boli študentky ťukajúce do telefónu.

Opakujem rozumiem finančnej podpore ktorú tento šport potrebuje ale garantujem Vám, že falošnými týmito praktikami si nebudujete pevnú základňu, ale len kŕmite momentálne požiadavky pop-pubertálno-internetovej mládeže co si zrovna nemyslím, že v kruhoch MMA ma dlhú trvácnosť.

Opakujem žiaden „hejt“, som skutočne fanúšikom tohoto športu, ale bol som fanúšikom športu aj v roku 1996 kedy to bolo všetko úprimné a skutočne postavené na ľuďoch, ktorí si nekupovali kamarátov, nezávideli si atď.

Samozrejme je mimoriadne skvelé, že sa v krajine piva a halušiek podporuje šport. Menej sa sedí na zadku a neskutočné množstvo podnetov  smerom k mládeži je na pohyb a stravovacie návyky. Svetelnou rýchlosťou raňajkový chlieb vystriedalo počítanie kalórii neochutených vločiek. Problém ale je že fitness trénerom je dnes ktokoľvek za 100 EUR a trvá to víkend. Od piatka do nedele. Kauč motivátor a fitness tréner. A toto badám do konca aj u ľudí ktorí kedysi kradli autorádiá a raňajkovali pervitín. Chces schudnúť? Nejedz sacharidy a choď behať.

Dnes nieje pýchou ženy slušne vychovať dieťa, ale mať na Instagrame pred menom skratku IFBB. Športuje o desať tisíce viac ľudí ako pred 5timi rokmi, je to skvelá správa ale kde je kvalita? Prečo si ľudia zakladajú na svojej sledovanosti na sociálnych sieťach viac ako na skutočnej prapodstate? Ženská, ktorá je inak veľmi hlúpa a nevzdelaná, sa vydáva za vrcholového športovca, ktorý za víkend rozumie výžive, chémii, anatómii a fizyke. Toto niekto sleduje? Veď tomu sa skutoční športovci len smejú. Veď mám pocit, že trénerov je dnes viac ako adeptov na šport. Skratka IFBB je dnes viac ako ING, alebo ešte jednoduchšie „človek“. Tých pár eur za reklamu? Neverím že toto je skutočný šport.

Kde je gymnastika? Atletika? Klasicé zápasenie?

Musí tiecť krv s drsnými pózami v klipe, alebo polonahé ženy musia poskákať po zámorskej porote v záklusí aby sa umiestnili?

Milujem šport a športujem celý život, ale táto nafúknutá bublina kde je všetko len akože raz praskne a ja som len zvedavý na akých základoch sa bude stavať potom. Ale asi rovnako, na základoch skutočných športovcov a potom opäť štafetu preberú bývalé štetky, raperi a dph-čkari nazývajúci sa podnikatelia.

Všetky mená ktoré som spomul – osobne nieje mierené proti vám nič, ako športovcov si všetkych veľmi vážim, verím, že Vám patrí viac ako dostávate. Neznevažujem snahu promotérov a tých čo tvrdo makajú okolo športových projektov a podujatí. Chcel som len poukázať na logiku a zvláštnu podstatu na ktorej stojí táto popularita – základné princípy na ktorých stojí budúcnosť skutočných športovcov.

Petržalka roky 90-te. Časť 1. (autentický opis)

27.06.2018

Do Petržalky sme sa nasťahovali v roku 1984. Ukončovala sa posledná etapa výstavby obrieho sídliska. Drvivá väčšina pozostatkov starej Petržalky dlho prezývanej Ligetfalu, kvôli dávnej etnickej viac »

Definícia I.

05.02.2017

Keď Slovák vyjadruje nesúhlas voči niečomu, tak je to väčšinou primitívnosť. Primitívnosť z telky. Napríklad, že cigán zjedol psa, alebo že nejde teplá voda. A viete prečo? Ja vám presne viac »

Euroúradnícka revolúcia. Hnusné pandravy, napríklad v letectve.

26.10.2016

Johann je mladý chlapec. Tak okolo 35. Väčšina ľudí ho pozná pekne upraveného, v drahom obleku, voní ako taliani prechádzajúci sa pred El Duomo. Sociálny demokrat. Na škole bol najlepší. viac »

TAIWAN, delostrelectvo, tank, vojaci, armáda, cvičenie

Taiwan uskutočnil v reakcii na čínsku hrozbu vojenské cvičenia

17.01.2019 07:52

Tento krok prichádza po opätovných hrozbách zo strany Číny, ktorá považuje ostrovný Taiwan za svoju súčasť.

USA, biely dom, washington

Muž chcel zaútočiť na Biely dom a Sochu slobody

17.01.2019 07:17

Dvadsaťjedenročný extrémista požiadal agenta v utajení, aby mu zohnal zbrane a výbušniny.

Huawei logo

Spoločnosť Huawei vyšetrujú za údajnú krádež obchodných tajomstiev

17.01.2019 06:27

Čínsky koncern Huawei je najväčším svetovým výrobcom telekomunikačných zariadení.

Plyn, Varič, Horák

Česi majú ešte drahšie energie ako Slováci

17.01.2019 06:00

V rámci krajín V4 zaplatia za elektrinu aj plyn menej ako na Slovensku v Maďarsku a Poľsku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 32103x
Priemerná čítanosť článkov: 1888x

Autor blogu

Kategórie